"Mlaďoši" odstartovali v soutěži družstev aneb Kluci razí cestu děvčatům

Aktualizováno: 14. 6. 2020

V úterý odpoledne 9. června 2020 byl na Městském stadionu v Ústí nad Labem odstartován Krajský přebor družstev mladšího žactva – skupina VÝCHOD. Zde zahájily vzájemné souboje družstva kluků a děvčat oddílů ASK Děčín, ASK Lovosice, Athletic Club Ústí n/L, z.s., USK PROVOD Ústí n/L „A“ a USK PROVOD Ústí n/L „B“. Oproti loňsku se tak do zápolení nepřihlásil jeden klub, což je škoda. Tato soutěž, druhým rokem pro velký počet závodníků rozdělená na skupiny Západ a Východ, je tříkolová s následným finálovým kolem. Do něj postoupí tři nejlepší družstva z obou skupin. Každý oddíl nasazuje družstvo kluků a družstvo děvčat, přičemž v obou případech může závodit maximálně 20 závodníků. Atlet může soutěžit ve dvou individuálních disciplínách a štafetě. V jednotlivých disciplínách se boduje tak, že první získává 11 bodů, druhý devět, a pak sestupně po jednom bodu, takže od 11. místa již body nezbývají. Letos v soutěži mladšího žactva závodí ročníky 2007 a 2008 a také nejstarší ročník z kategorie elévstva – 2009.

Náš cíl pro letošní sezónu?

Oproti loňsku vyšplhat zase o jednu či více úrovní výše, jak početně, tak i výkonnostně, a tudíž výsledkově. Složení letošní skupiny „Mlaďošů“ je slibné. V případě kluků je to jednoznačný boj o postup do finálového kola, což je více než realistický předpoklad. V případě děvčat ukázat, že dokážou být místy už kvalitativně dobrým souputníkem soupeřkám z družstev PROVODU, AC Ústí i Lovosic.

Jak na prvním kole soupeřili naši kluci?

Startovalo jich jedenáct, takřka maximum bojeschopných do této soutěže. Všichni byli důležitými články, neboť do celku každý bodoval aspoň v jedné disciplíně! Ukázali odhodlání bojovat naplno i dobrou kvalitu závodního projevu. Řada z nich poznala, že pravidelná docházka na tréninky má opravdu smysl! A co víc, je tu neustále další prostor ke zlepšení.

Nejlepšími borci byli Marek Peterka, který získal 20 bodů (60 m př. 11.01 = 9 b., 300 m 45.64 = 11 b.), Ondřej Jabor 16 bodů (150 m 23.63 = 8 b., 300 m 52.46 = 8 b.), Dorian Balon 13 bodů (oštěp 500 g 21.44 = 7 b., koule 3 kg 06.85. = 6 b.), Vít Žáček 9 bodů (60 m 09.04), toho bohužel v průběhu závodů začala trápit bolístka, a tak nemohl využít vše ze svého potenciálu.

Je potřeba vyzdvihnout naše tři elévy – Matyáš Kuric vybojoval 9 bodů (150 m 25.82 = 3. b. a především jeho luxusní 300 m 53.44 = 6 b.), Dominik Bubník, navzdory velké nervozitě, naskládal 8 bodů (60 m 09.38 = 3 b., 150 m 24.36 = 5 b.) a Jakub Nádvorník 3 body za vytrvalost na 800 m 3:10.16.

Tomáš Filip za zápolení v jedné z nejtěžších disciplín – v běhu na 800 m zaslouženě získal 6 bodů za výkon 3:02.91. Jan Sahula 5 bodů (oštěp 500 g 16.75). Jonáš Havlík 3 body (60 m 09.74 = 1 b., 150 m 25.96 = 2 b.). Marek Navrátil 1 bod (150 m 26.84).

To nejlepší přišlo na závěr závodů – při kolektivní záležitosti – na štafetě 4x 60 m. Naše áčková, ve složení Žáček, Jabor, Bubník, Peterka, urvala v prvním běhu v těsném souboji první místo časem 34.76 a získala 11 bodů. Toto prvenství je hodně velký skalp, těžko bychom podobný hledali i 10 let nazpět! Naše béčková, ve složení Balon, Havlík, Kuric, Filip, vybojovala v druhém běhu druhou příčku výkonem 38.69, celkově sedmá, a tak 4 body. Je potěšující, že se nám, na rozdíl od loňska, daří bez problému sestavit dvě štafety, a dobré.