top of page

BĚH VELKÉ SKÁLY 2019 - výsledky a hodnocení

Děčínský atletický oddíl pořádal poslední zářijovou sobotu dopoledne, 28. září 2019, jednu z nejstarších oddílových akcí pro veřejnost – Běh Velké Skály, letos již 49. ročník.


Nejprve byly na pořadu závody dětí a žactva, jež probíhaly od půl desáté do jedenácté hodiny přímo na atletickém stadionu. Pro ně byla připravena okružní trať distance 490 m v provedení přespolák, na které se utkalo sedm dětských a mládežnických kategorií. Zatímco nejmenší z ní běželi 100 m a to i za doprovodu rodičů, nejstarší – chlapci a děvčata ze staršího žactva – museli absolvovat 1960 m, což obnášelo čtyři okruhy. I za pomoci diváků se podařilo vytvořit hezkou motivující kulisu, která přiměla všechny malé a mladé závodníky překonávat sama sebe. Všichni se pak těšili na slavnostní vyhlášení, neboť celou dobu vystavené ceny, které se letos opravdu povedly, říkaly, že je opravdu o co bojovat. Vyhlašovalo se prvních pět nejlepších chlapců a děvčat v každé kategorii. Kromě diplomů a medailí, si závodníci odnášeli bidony od Českého atletického svazu, vyhlášené výrobky z pekárny U Onďase (Chléb Onďasův Podmáslák nebo sušenky Máslové pokušení). A nakonec náramky s názvem závodu, které dostali i závodníci, jež i přes velkou snahu na ty nejlepší místa tentokrát nedosáhli.


Organizátoři jsou moc rádi, že si děti, rodiče i prarodiče závody užívali. Opět jsme pokořili loňský účastnický rekord, závodilo 97 závodníků! Kýžená stovka sice pokořena nebyla, ale v příštím kulatém ročníku již stovka jistě neodolá. Více slov už netřeba, detaily vypoví výsledková listina a atmosféru vykreslí fotografie Aničky Polákové, na které se určitě podívejte.

📷📷📷📷

V 11 hodin pak na nábřeží za stadionem odstartoval hlavní závod náročných parametrů. Na běžce, kteří se vydali na okružní trať do lesů nad Děčínem, čekala trať dlouhá téměř 11 kilometrů s převýšením 220 m, celkově však každý nastoupal přes 340 metrů. Někteří závodníci běželi alternativní zkrácenou trať 6.500 m, která se otáčí v Jalůvčí. Pro všechny běžce hlavního závodu bylo ctí běžet nádhernými skalními pasážemi po úbočí Papertského vrchu, jež daly závodu jméno. Vítězem hlavního závodu byl Petr Zuda z Ústí nad Labem s časem 43:26. Nejrychlejší ženou se stala Eva Musilová z ASK Děčín s výkonem 62:49. Bohužel, hlavní závod zatím nenašel cestu z účastnické krize, která ho provází už mnoho let. Dnes je téměř neuvěřitelné, že hlavní trať kdysi dávno běhávalo tolik běžců jako nyní běhá v mládežnickém závodě. 24 lidí na hlavní trati je jedna z nejmenších účastí posledních let. Snad tedy příští rok už konečně najdeme správné východisko, jak přilákat více vytrvalců, přesněji extrémních běžců, na závod, který si to bezpochyby zaslouží.


Akce se jako celek vydařila i díky počasí, které každoročně přeje tomuto závodu. Příští, hodně kulatý, 50. ročník proběhne v sobotu 26. září 2020. Těšíme se na něj!


Fotografie ze závodu jsou k vidění na:

38 zobrazení0 komentářů